Historia turystyki w Sudetach
Wybór literatury
Periodyzacja dziejów turystyki sudeckiej (wg M. Staffy, zmienione)
Dzieje turystyki sudeckiej w datach
Organizacje turystyczne działające w Sudetach przed 1945 r.
Historia Głównego Szlaku Sudeckiego
Czesko-polska współpraca Františka Jiráska
W dniu 10 lipca 2020 r. zmarł František Jirásko – emerytowany nauczyciel, niezwykle zasłużony dla Karkonoszy działacz turystyczny, przez wiele lat współpracujący z różnymi osobami i instytucjami w Polsce. W 2013 r., na jego osiemdziesiąte urodziny, Muzeum Podkrkonoší v Trutnově dedykowało mu kolejny tom rocznika "Krkonoše – Podkrkonoší". Ukazał się w nim m.in. artykuł o współpracy Jubilata z naszym krajem.
Posłuchać Františka można w programie wyemitowanym przez Czeską Telewizję: www.ceskatelevize.cz/porady/10160488386-vzkaz/211452801410014-vzkaz-frantiska-jirasko/
Z Orla do Jizerki droga przez mękę – czyli jak to było z kładką na Izerze
Kilka wspomnień o staraniach na rzecz odbudowy kładki nad Izerą i otwarcia przejścia granicznego Orle – Jizerka.
Alois Jirásek na Śnieżniku
Alois Jirásek (1851-1930) był prozaikiem, jednym z najwybitniejszych pisarzy doby czeskiego odrodzenia narodowego. Jego twórczość poświęcona była głównie historii Czech, ale pozostawił po sobie także piękne relacje z wędrówek po kraju. W trakcie jednej z nich w 1894 r. Jirásek wszedł na Śnieżnik, dla którego używał nazwy "Králická Sněžka" (miejscowa etnicznie niemiecka ludność używała nazwy Schneeberg, a czeska nazwa nie była wówczas jeszcze ugruntowana).
Tekst Jiráska przed laty, przy pomocy dra Václava Poštolki z Uniwersytetu Technicznego w Libercu, wydobył z mroków niepamięci prof. Krzysztof Mazurski (obaj Panowie niestety już nie żyją), który zaproponował mi jego przetłumaczenie, a następnie zamieścił w redagowanym przez siebie miesięczniku PTTK "Na szlaku". Ponieważ miesięcznik ów poza kolekcjonerami posiadają dzisiaj tylko nieliczne biblioteki, odkurzyłem ów tekst, trochę poprawiłem tłumaczenie (po dwudziestu latach przybyło mi nieco doświadczenia) i mogę dziś zaprosić do lektury – myślę, że warto przeczytać, bo takiego Śnieżnika, na jaki wchodził Alois Jirásek dzisiaj już nie ma.